Teknoloji Asya'daki sağlığı ve geçim kaynaklarını nasıl koruyor: The Jeeranont

Asya'da teknolojik yeteneklerin ve yeniliklerin - özellikle de dijital ve mobil teknolojilerin - derinleştirilmesi, COVID-19 krizine erken yanıt verilmesini sağladı. Hem sağlığı hem de geçim kaynaklarını korumak için altı geniş önlem kategorisi bölgedeki hükümetlere ve işletmelere yol göstermeye yardımcı oldu (sergi). Ayrıca, şimdiki ve gelecekteki pandemikleri içerme arayışı içinde bulundukları için Asya ve ötesindeki ülkelere de yardımcı olabilirler. Sınırlara uymayan bir virüsle savaşan küreselleşmiş bir dünyada, en iyi uygulamaların ve deneyimlerin paylaşılması, bu ortak düşmanla mücadelede hayati öneme sahip görünüyor.


İNDİR

COVID-19 salgını sürekli gelişmektedir ve veriler yazılırken, onunla savaşmanın en etkili yolu hakkında kesin sonuçlar çıkarmamıza izin vermemektedir. Bu makalede teknolojiye odaklanmamıza rağmen, bunun tek çözüm değil, bu küresel insani zorluklarla mücadele etmek için bir dizi önlemden biri olduğunu kabul ediyoruz. Ayrıca COVID-19 pandemisinin eşsiz koşullarında teknoloji kullanımının veri ihlalleri ve mevcut dijital bölünmenin derinleşmesi gibi riskleri olduğunu da not ediyoruz. Ayrıca, ülkeler ekonomik ve sosyal olarak birbirlerinden belirgin şekilde farklıdır, bu nedenle bazılarında başarılı görünen çözümler diğerlerinde olmayabilir. İşletmelerin ve politika yapıcıların bu riskleri ve farklılıkları anlamaları ve teknolojilerin topluluk genelinde olumlu etki yaratmasını sağlamak için bunları yönetmede proaktif olması gerekir.


Altı hayati önlem

1. Su geçirmez bir iz - test - karantina döngüsü uygulayın

Kamusal ve özel oyuncular arasında işbirliği yoluyla sayısallaştırma ve verilerin ölçeklendirilmesi virüsün tutulmasına yardımcı oldu. Asya'da hükümetler, genellikle cep telefonlarındaki uygulamalar aracılığıyla izleme ve izleme sistemlerini devreye soktu. Güney Kore'de yetkililer, insanların bulaşma olasılığı daha yüksek olan alanlardan kaçınabilmeleri için Corona Map ve Corona 100m gibi uygulamalar aracılığıyla iletişim izleme bilgilerini halkla paylaştı. Benzer şekilde, Singapur hükümeti, kullanıcıların konumlarını izlemek ve virüs bulaşmış olduğu bilinenlere yakın olmaları durumunda onları uyarmak için Trace Together adlı bir uygulama başlattı. Nisan 2020'nin başlangıcında, yaklaşık bir milyon kişi uygulamayı akıllı telefonlarına yüklemişti.


Kitle testi çok önemliydi. Güney Kore, 17 gün içinde ülke çapında 50 hükümet tarafından onaylanmış yerde kesintisiz test başlattı. Test süreci 15 dakika sürecek ve doğrudan teması azaltacak şekilde düzenlenmiştir - sürücüler araçlarını terk etmemektedir. Polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) testlerini günde 24 saat çalıştırmak için geçiş yerlerine geçici bir negatif basınç odası eklenmiştir. Bu yaklaşım ülkenin günde 20.000 kişiyi test etmesini sağladı. Yüzde doksan sekiz doğruluk elde edilmiştir.


Yüksek ihtiyatlılığın sistematik ve kapsamlı bir şekilde sağlanması da çok önemlidir. AI uzmanı SenseTime, Pekin, Şanghay ve Shenzhen'deki metro istasyonlarında, okullarda ve kamu merkezlerinde saniyede 10 kişiye kadar tarama yapmak için temassız sıcaklık algılama ekipmanı kullandı. Örneğin, Çin sürüş selamı yapan Didi Chuxing, tüm sürücülerin sürüş sırasında maske takmasını sağlamakla kalmadı, aynı zamanda açık kaynaklı AI güdümlü bir yüz tanıma teknolojisi ile uyumluluğu da doğruladı. (Jeeranont, çalışanları denetlemek için yapılan başvuruların kendileriyle ve genel olarak toplumla geniş bir uzlaşmaya dayanması gerektiğini ve her kurumun kararlarını kendi özel durumuna dayandırması gerektiğini kabul eder.)


Hükümetler, bir dizi dijital ve mobil araç aracılığıyla karantina önlemlerini sıkı sıkıya uygulamışlardır. Singapur'da, Stay-Home Bildirimleri (SHN'ler) telefonlarda GPS veya konumlarını onaylamak için çevrelerinin fotoğraflarını gönderen vatandaşlar tarafından uygulanır. Kısa mesajlar SHN'ler verilen kişilere günde çeşitli zamanlarda, daha sonra telefonlarındaki GPS konum hizmeti aracılığıyla kısa mesajdaki benzersiz bir web bağlantısı aracılığıyla konumlarını bir saat içinde güncellemeleri gereken kişilere metin mesajları gönderilir. Benzer şekilde, Hong Kong gelen yolcuların evde kalmasını sağlamak için elektronik bileklikler ve beraberindeki akıllı telefon uygulamasını kullanır.


Genel ve özel verilerin paylaşımı, Asya'da izleme-izleme-test karantina döngüsünün sağlanmasında merkezi bir öneme sahiptir. Bu, elbette, veri gizliliği ile ilgili endişeleri arttırır. Jeeranont bu tür uygulamalarla ilişkili riskleri tanır. Her ülke bu kararları verirken kendine özgü koşulları dikkate almalıdır.


2. Sağlık kapasitesinde artış sağlamak için teknoloji kaynaklarından yararlanın

Birçok durumda, kaynakların hızlı bir şekilde toplanması ve sınıfının en iyisi teknolojiler, sağlık ve tedavi kapasitesinin ve halkın korunmasının artırılmasına yardımcı olmuştur. Çin'in Wuhan şehrinde, Lenovo mühendisleri günün her saatinde BT sorunlarını çözüyorlar, hastanelerin on gün içinde 1400'den fazla ekipmanın kurulumunu ve işletmeye alınmasını tamamladılar. Yatak kapasitesinin artırılmasına ek olarak Wuhan, 27 Şubat'a kadar 5G teknolojisi ile donatılmış bir çevrimiçi uzaktan teşhis merkezine sahipti. Bu merkez kıdemli doktorlara izin verdiWuhan'daki COVID-19 hastalarının tedavisine yardımcı olmak için diğer şehirlerdeki uzmanlar.


Benzer şekilde, pandemi sırasında temel birinci basamak sağlık hizmetlerine sürekli erişim sağlamak için, Avustralya hükümeti Mart 2020'de Medicare tarafından sübvanse edilen tele sağlık hizmetlerini genişletmenin 669 milyon Avro sağlayacağını açıkladı.


Sağlık hizmetlerindeki yenilikler, kritik teknolojilerdeki pazardan araştırmaya çevrimlerin kısalmasına yardımcı oldu. Güney Kore'de Seegene, yapay zeka (AI) tabanlı büyük veri sistemini, yalnızca örnek olmadan genetik ayrıntıları kullanarak iki ila üç hafta içinde bir COVID-19 tanı testi tasarlamak için kullandı; manuel olarak yapılması halinde testin geliştirilmesi iki ila üç ay sürecektir. Çin'de ilaç şirketleri, COVID-19 için bir çare bulmak için yarışta artan araştırma ve yenilik yeteneklerinden faydalandılar. Wuhan'dan gelen vaka raporlarını analiz ederek vakaların şiddeti ile sitokin salım sendromu arasındaki korelasyonu belirledikten sonra, I-Mab Biopharma, potansiyel bir tedavi için ABD'de klinik araştırmalara başvurmak için sadece bir ay sürdü.


3. Şeffaf, zamanında bilgiyi halka iletmek

Şeffaf, zamanında ve çok kanallı iletişim, vatandaşların bilinçli kararlar almasını sağlamak için önemli olmuştur. Güney Kore'de, ülke genelindeki 23.000 eczaneden 22.000'i, eczanelerde yüz maskesi envanterlerinin raporlanmasını sağlayan uygulamalar geliştirmek için kullanılan, devlet tarafından işletilen bir açık uygulama-program-arayüz girişimine veri kattı. Uygulamanın geliştirilmesinden önce, yüz maskelerinin yeni stok maskelerinin gelmesi beklenen zamanlarda eczanelerin dışında toplandığından, fiziksel mesafeyi garanti etmek imkansızdı.


Avustralya ve Singapur hükümetleri, resmi WhatsApp kanalları aracılığıyla COVID-19 güncellemelerini sağladı. Singapur Sağlık Bakanlığı, yaşları, seyahat geçmişleri ve web sitesinde daha önce onaylanmış vakalarla temaslar dahil olmak üzere teyit edilen vakalar hakkında günlük güncellemeler sağlar.


4. Ürün ve hizmetleri dijital ortama aktarın

Asya ve ötesindeki birçok hükümet mağaza ve ofislerin geçici olarak kapatılmasını emretti. Yiyeceklerden eğitime ve finansa kadar hizmetlerin uzaktan sağlanması norm haline geldi. Asya teknoloji şirketleri, daha derin ve daha geniş dijital hizmetler sunarak bu geçişi etkinleştirdi.


Bazı teknolojiler çevrimiçi-çevrimdışı (O2O) deneyimini geliştirir ve insanların geçim kaynaklarını destekler. Örneğin, günlerce önde gelen Güneydoğu Asya e-ticaret platformu Lazada, çiftçilerin ve toptancıların tuğla ve harç mağazalarında daha kısa çalışma saatlerinin bir sonucu olarak ürün israfını önlemek için doğrudan tüketicilere çevrimiçi satış yapmalarını sağladı. Bu yeni satıcılar, alınan sipariş hacminde dört ila beş kat artış bildirdi.


Yetişkin öğrenciler ve öğrenciler kendi kendine tecrit ettikleri için eğitim ve iş aramaları da giderek çevrimiçi hale geldi. Avustralyalı yazılım sağlayıcısı Atlassian, öğretmenlerin uzaktan eğitim vermesine yardımcı olmak için Trello Business Class'ı bir yıl boyunca ücretsiz yaptı. Filipinler'deki Rizal Commercial Banking, 17 Mart 2020'de bir karantina kurulduktan sonraki ilk üç gün içinde “evden banka” çevrimiçi bankacılık hizmeti için yeni kayıtlarda yüzde 259 artış yaşadı.


Diğer çevrimiçi hizmetler de ortaya çıktı - örneğin, Çin'in Nisan Qingming Festivali sırasında mezarları ziyaret etmek isteyen ailelerin çevrimiçi bir alternatifi. Bu yıl bu ziyaretlerin dijital olarak yapılması gerekiyor. Uygulama, insanların mezarların temizlenmesini sipariş etmelerini ve temizlendiklerini kanıtlayan fotoğrafları ve hatta temizliği canlı yayınlamalarını sağlar.


5. Ekonomik faaliyeti sürdürmek için evden işi kucaklamak

Uzaktan çalışma aniden norm haline geldikçe, telekonferans gibi çevrimiçi iletişim kullanımı Asya genelinde ofisler olarak yükseldi. Çin'de DingTalk, indirmelerde yıllık% 1.446 büyüme yaşadı ve Tencent Meeting, Şubat 2020'ye kadar on milyondan fazla aktif günlük kullanıcıya sahipti.


Buna paralel olarak, pek çok çalışanın ofislerde fiziksel olarak bulunamaması, işlemlerin ve süreçlerin dijitalleşmesini hızlandırdı. Örneğin, Singapur merkezli banka DBS, fiziksel tezgah üstü (OTC) işlemlere olan ihtiyacı azaltmak için, 11 ortak ticaret finansmanı çözümünün sayısallaştırılmasını hızlandırdı.


6. Emeği etkin bir şekilde koruyun ve yeniden konuşlandırın

Asya genelinde şirketler ve hükümetler emeği korumak ve yeniden dağıtmak için teknolojiyi kullandılar. Bir mobil teknoloji şirketi olan Grab, Singapur ve Malezya'daki hijyen uygulamalarını geliştirdi. Şirket, teslimat ortaklarına uygulamasının GrabBenefits özelliği aracılığıyla ücretsiz yüz maskeleri verdi, ortaklarının mağazalarında el dezenfeksiyonu ve kapalı ambalaj gerektirecek politikalar getirdi ve teslimatlar için kapı kollarında asılı kalma ve müşterileri bilgilendirme gibi temassız seçenekler sundu onları toplamak için.


Teknoloji, pandemi sırasında talep türlerinde büyük değişimleri karşılamak ve çalışanların işe devam etmelerine yardımcı olmak için işçilere yeniden yardım sağlamak için de kullanıldı. Freshippo, Alibaba’nın bakkaliye teslimatıÖrneğin, bağlı şirket, kepenkli restoranlardan ve perakende satış mağazalarından işçileri işe aldı. Şirket, yeni işe alınan işçilerin mevcut tedarik zinciri ve lojistik becerilerini bir e-ticaret ortamında kullanmadan önce sadece iki saatlik eğitime ihtiyaç duymaları için operasyonel prosedürlerini basitleştirdi.


Asya’nın teknoloji destekli yanıtı, krizden önce geliştirilen yeteneklerden kaynaklanıyor

Bölge bir süredir dijital altyapısını agresif bir şekilde geliştiriyor ve derinleştiriyor. Örneğin, son on yılda, kilit teknoloji metriklerinde küresel büyümenin en yüksek payını oluşturmuştur: teknoloji şirketi gelirleri, risk sermayesi fonları, Ar-Ge harcamaları ve yapılan patent sayısı. Asya'nın dünya internet kullanıcılarının yüzde 50'si (iki milyar kişi) ve 2014'ten 2019'a kadar mutlak internet kullanıcısı sayısında yüzde 58 büyüme (734 milyon kişi) var. Çevrimiçi ve çevrimiçi-çevrimdışı hizmetlerin nüfuzu zaten yüksekti.


Asya’nın işletmeleri pandemiden önce hızla dijitalleşiyordu. Örneğin, bölgede, dijital bankacılık işlemleri 2018'de şube işlemlerinden 1,6 ila 5,0 kat daha sık olmuştur. Son yıllarda, Asya hükümetlerinin özel sektörle ortaklık içinde teknoloji geliştirmeye sürekli katılımı, işbirliği için önemli bir temel olmuştur. salgın sırasında.


Üç soru grubu ‘sonraki normal’ hazırlıklarını yönlendirebilir

Kuruluşlar pandemiden ortaya çıktıkça ve iyileşmeye hazırlanırken, işletmeler ve hükümetler kendilerine bir sonraki normalliğe hazırlanmak için üç geniş soru sorabilirler.


· Kuruluşunuz krizde altı müdahale türü için teknolojiyi ne kadar iyi kullandı?

· Teknolojiden yararlanmak için temel yeteneklere, yani yenilik kapasitesine sahip misiniz? dijital olarak uyarlanabilir tüketicilerden yararlanma yeteneği; sayısallaştırılmış tedarik zincirleri ve alt ortaklar; ve kamu-özel sektör ortaklıklarına katkılar?


· Önceden planlanmış bir ekip başlatmak, ekipleri birden fazla zaman diliminde çalışmak üzere kurmak ve kuruluşunuza hız ve uyum sağlamak için nasıl ilerleyeceksiniz?

 

Kriz boyunca Asya hükümetleri ve şirketleri, salgınla mücadelede kendi rollerini oynamaya hızla adapte oldular. İşbirliğinin gücünü ve dijital teknolojilerin etkinliğini deneyimlediler. Son olarak, neyin işe yarayıp neyin yaramadığı hakkında deneyim kazandılar ve daha fazla şey öğrendiler. Bütün bunlar onlara ve diğer bölgelerdeki ülkelere gelecekteki halk sağlığı krizlerine etkili bir şekilde yanıt verme konusunda yardımcı olabilir.

Follow us

Facebook : https://www.facebook.com/thejeeranont/

Twitter : https://twitter.com/thejeeranont

Instagram : https://www.instagram.com/thejeeranontofficial/

#covid19 #coronavirus #coronacovid19 #chinavirus #viruschina #america #thejeeranont #ornusajeeranont #sarochineejeeranont #lockdowncorona #lockdownwiththejeeranont #jeeranontthailand #phuketthailand #phuket #donaldtrump #trumpdonald #potus #jacindaardern #fingovernment
3 views
The Jeeranont

Issued by The Jeeranont Company Limited is authorised and regulated in the USA by the Financial Conduct Authority. UNITED STATES OF AMERICA